Polecany kierunek- KRAKÓW

Miasto artystów, turystów i studentów. Tak w skrócie można określić Kraków. Stolica Małopolski jest świetnym pomysłem na krótki wypad w Polskę. Zachwyca o każdej porze roku- również zimą.

Jak się tam dostać? Najszybciej, najwygodniej i najtaniej – samolotem. Bez zmian bezpośrednie loty na tej trasie realizowane są przez linię lotniczą Ryanair. W sezonie zimowym (do 25.03.2023r) loty odbywają się we wtorki oraz soboty, natomiast w sezonie letnim (od 26.03.2023r.) odbywać się będą w każdą środę, piątek oraz niedzielę. Dodatkowo dzięki ofercie linii lotniczej LOT codziennie dostępne są również przeloty na jednym bilecie z przesiadką w Warszawie. Tym samym Kraków staje się jeszcze bardziej dostępny!

Co zobaczyć w Krakowie?

Stare Miasto i Rynek Główny

Wizytę w Krakowie warto rozpocząć od Starego Miasta, które stanowi turystyczne centrum i miejsce stale tętniące życiem. To jednocześnie miejsce, które od 1978 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sercem starówki jest Rynek Główny – największy w Polsce i jednym z najpiękniejszych w Europie. Jego granice wytyczają zdobne fasady zabytkowych kamienic, z których każda ma swoją fascynującą historię. Na samym rynku i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki – kościół Mariacki, Sukiennice, kościół św. Wojciecha, Brama Floriańska czy wieża ratuszowa (pozostałość ratusza zburzonego w 1820 roku). Od północnej strony krakowskiej starówki, turystów wita z kolei masywny budynek Barbakanu, czyli średniowiecznej fortecy.

Podziemia Rynku

W czasie zwiedzania Krakowa warto zejść nieco niżej, a dokładniej do podziemnego rynku, który kryje się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Ulokowane 4 metry pod ziemią muzeum przybliża ponad 1000 lat historii Krakowa – od pierwszego grodu Wiślan aż po współczesność. Znajduje się tu multimedialna (godne odnotowania jest to, że wyposażone jest w najnowsze zdobycze technologii: 27 projektorów multimedialnych, 98 głośników i 37 monitorów dotykowych) , nowoczesna wystawa związana z wykopaliskami archeologicznymi z lat 2005-2010 i składająca się z 11 000 eksponatów związanych z życiem codziennym dawnego miasta, handlem solą, ołowiem czy miedzią. Do środka przechodzi się przez kurtynę parową, co pozwala choć trochę poczuć się jak w mieście średniowiecznym.
Odwiedzający chodzą pod ziemią szklanymi kładkami i schodkami, dzięki czemu mogą podziwiać niezwykłą architekturę. Wizyta w podziemiach rynku pozwoli z łatwością przenieść się w czasy starego Krakowa. Do najcenniejszych skarbów muzeum należą belki ze śladami strzał po najeździe tatarskim w XIII w. czy oryginalny fragment drogi z czasów Władysława Łokietka. Można też zobaczyć podziemną część starych Sukiennic. Dla dzieci niewątpliwą atrakcją jest sala multimedialna, z której ściany wyłania się łeb Smoka Wawelskiego i w której można posłuchać krakowskich legend opowiadanych przez… białego kruka.

Sukiennice i Galeria Sztuki

Wystawa jest największą ekspozycją stałą przedstawiającą dzieła polskich malarzy i rzeźbiarzy XIX w. Zajmuje cztery sale Muzeum, każdą podporządkowano innej tematyce dzieł. W Sali Piotra Michałowskiego, zgromadzono bardzo wiele dzieł tego jednego z najwybitniejszych malarzy romantyzmu, który malował m. in. postacie Żydów i chłopów.
Znajduje się tam też jednak sporo dzieł innych twórców – by wspomnieć jedynie o Pożegnaniu i Powitaniu, obrazie Artura Grottgera. Sala Oświecenia jest, z kolei, pełna malowanych w drugiej połowie XVIII w. portretów, scen rodzajowych oraz historycznych; autorami dzieł byli zarówno Polacy (np. Aleksander Orłowski), jak i artyści sprowadzani z innych krajów (np. Marcello Bacciarelli). Natomiast Sala Józefa Chełmońskiego poświęcona jest malarstwu pejzażowemu. Oprócz dzieł Chełmońskiego można tam zobaczyć także obrazy m. in. Aleksandra Kotsisa czy Jana Nepomucena Głowackiego. Ostatnia, Sala Wokół Akademii przedstawia obrazy o tematyce historycznej – na przykład obraz Kościuszko pod Racławicami Jana Matejki czy Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego.

Niezależnie od galerii cały budynek również jest niezwykle fascynującym obiektem. Sukiennice to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Krakowa. Początkowo Sukiennice były po prostu dwoma rzędami kramów handlowych z uliczką pomiędzy nimi, założoną w XIII w. z polecenia księcia Bolesława Wstydliwego. Następnie jeszcze w dobie gotyku kramy przekształcona w jedną, okazała budowlę, która spłonęła w roku 1555. Sławetnej przebudowy dokonali m.in. jan Maria Padovano, Santi Gucci oraz mistrz Pankracy. Najbardziej charakterystycznym elementem renesansowych Sukiennic jest attyka, czyli pionowa ścianka dachowa, zakrywająca dach właściwy. Attyka Sukiennic stała się wzorem nie tylko dla innych budowli na terenie Krakowa, ale i całego kraju, a nawet krajów ościennych.

Wawel

Wawel to wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski, a także centrum politycznym państwa polskiego. Na Wawelu dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, zbrojownia oraz skarbiec koronny, w którym przechowywany jest Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski. Ogromne wrażenie robi też Sala Senatorska – największa komnata zamku. To tutaj odbywały się ważne uroczystości państwowe, m.in. posiedzenia senatu czy wesela królewskie.

Katedra na Wawelu również niezwykle ważne miejsce w historii Polski (to tu koronowano wielu z dawnych władców, jest też miejscem pochówku wybitnych Polaków), ale również obiekt niezwykle ciekawy z architektonicznego punktu widzenia. Oryginalna, gotycka katedra ulegała na przestrzeni wieków licznym przebudowom i przemianom, co zaowocowało niezwykłym bogactwem różnorodnych stylów na relatywnie niewielkiej przestrzeni. Na uwagę zasługuje także bogactwo zdobień i licznie zgromadzonych dzieł sztuki.
Wejście do krakowskiej Katedry jest całkowicie bezpłatne, natomiast w zwiedzaniu bardzo pomaga płatny przewodnik audio. Lektor opowiada w nim nie tylko o historii, ale także o kolekcjach Muzeum Katedralnego i o najciekawszych zakątkach Katedry. Oprowadzanie po samej Katedrze Wawelskiej trwa nieco mniej niż pół godziny. Grupy zorganizowane z przewodnikiem mogą wypożyczyć radiowy system zwiedzania grupowego. Pozwala on grupie złożonej z ponad 30 osób odebrać wyraźny przekaz z odległości kilkudziesięciu metrów. Warto również rozważyć zwiedzenie Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich i Muzeum Katedralnego.
Na zakończenie zwiedzania warto odwiedzić Smoczą Jamę, najsłynniejszą polską jaskinię która ciągnie się pod Wzgórzem Wawelskim.

MOCAK-Muzeum Sztuki współczesnej

Otwarte w roku 2011 muzeum (którego nazwa pochodzi od angielskiej nazwy Museum of Contemporary Art in Krakow) prezentuje dzieła sztuki schyłku XX w. i początku XXI w.
Jego działalność ma charakter nie tylko wystawienniczy. Funkcjonuje w nim również biblioteka, księgarnia, kawiarnia oraz archiwum. Instytucja od 12 maja 2011 roku wydaje czasopismo „MOCAK Forum”, którego treść związana jest ze sztuką zarówno na poziomie teoretycznym, jak i praktycznym. W Muzeum przeprowadzane są także projekty badawcze, organizuje się tam też działania edukacyjne takie jak wykłady, pokazy filmów, dyskusje z ciekawymi ludźmi itp.

Cracow Free Walking Tour – wycieczki (prawie) za darmo

Dzięki temu przedsięwzięciu turyści nie mogą już narzekać, że na dokładne poznanie wszystkich zabytków i ciekawych miejsc Krakowa zabrakło im czasu. Po uliczkach Krakowa oprowadzi ich wykwalifikowany przewodnik, który zapozna zwiedzających z historią i kulturą zwiedzanych miejsc. Przewodnik mówi po angielsku, w związku z czym wycieczka jest idealnym pomysłem dla osób z zagranicy, natomiast dla Polaków może stanowić okazję do pogłębienia znajomości tego języka.
Dokąd możemy się wybrać w ramach Cracow Walking Tours? Propozycji wycieczek jest wiele: na przykład w okolice Podgórza; można też przejść się po Starym Mieście.
Przewodnicy proponują także wycieczki tematyczne, np. do miejsc, w których można skosztować tradycyjnych polskich potraw, śladem Krakowskich Żydów czy „szlakiem makabry”. Można wreszcie udać się w miejsca, w których uprawia się Street Art, czyli sztukę uliczną.
Aby wziąć udział w wyprawie, musisz po prostu dołączyć do grupy, która zbiera się na placu przy Kościele Mariackim. Nie musisz mieć biletu wstępu, nie jest też wymagana wcześniejsza rezerwacja wycieczki. Po wycieczce trzeba jedynie zapłacić przewodnikowi… tyle, ile uznasz za stosowne (nie ma żadnych obowiązujących stawek). O wysokości napiwku decydują Twoje możliwości finansowe i Twój poziom zadowolenia z wyprawy. Warto pamiętać, że z wycieczką mogą łączyć się jeszcze inne drobne koszty – na przykład opłata za bilet w jakimkolwiek środku komunikacji miejskiej.

Ciekawostki

Wszechobecne gołębie, które stanowią dodatkową atrakcję dla turystów, są swoistą zmorą mieszkańców Krakowa. Radni miasta od dawna postulują wprowadzenie zakazu dokarmiania tych ptaków. Jak na razie bez skutku.

Warto ze sobą zabrać

Wygodne buty – niezależnie od tego, czy pójdziemy bogatym szlakiem gastronomicznym, czy muzealnym, ilość miejsc do zatrzymania się w Krakowie jest ogromna. Pomimo komunikacji miejskiej przygotujmy się na długie spacery.

Leć ze Szczecina do Krakowa!

przewoźnik typ lotu dostępne loty zakup biletów
bezpośredni do 25.03.2023r. wtorki, soboty

od 26.03.2023r. środy, piątki, niedziele

www.ryanair.com
na jednym bilecie z przesiadką w Warszawie codziennie

(do wyboru 19 rejsów w tygodniu)

www.lot.com