Jak smakuje Bułgaria?

Kuchania bułgarska ma mnóstwo sycących dań pełnych duszonych warzyw i aromatycznych przypraw. Słynie ona również z wyśmienitych trunków, zwłaszcza mocnej rakii i znakomitych win. Na kulinarną podróż pełną bułgarskich smaków warto wybrać się do Burgas, wakacyjnego kurortu położonego nie tylko nad Morzem Czarnym, ale również nad trzema lagunowymi jeziorami.
Kuchnia bułgarska podobna jest do innych kuchni bałkańskich, zwłaszcza greckiej, a także kuchni tureckiej. Z pierwszą łączy ją sałatka szopska (tak podobna do sałatki greckiej) czy też musaka. Najpewniej dzięki wpływom drugiej kuchni w menu Bułgarów goszczą mięsne szaszłyki i kebabcze (podłużne kotlety z mielonego mięsa), a także mnóstwo aromatycznych ziół i przypraw.
Jednym z charakterystycznych dodatków do bułgarskich potraw – szczególnie tych mięsnych i ciężkostrawnych – jest czubrica, produkowana z cząbru górskiego. Bułgarska kuchnia słynie również z wyśmienitych serów, zwłaszcza przypominającego fetę sera sirene (inaczej sera szopskiego), który świetnie sprawdza się w sałatkach. W bułgarskim menu nie może również zabraknąć jogurtu zwanego kiselo mlyako, który wytwarza się z pomocą specjalnego szczepu bakterii Lactobacterium bulgaricum.
W Bułgarii je się mnóstwo warzyw. Część z nich w postaci gęstych, pożywnych zup i potrawek – jak np. czorba z fasolą i pomidorami, część w postaci zapiekanek. Na stole stale goszczą sałatki, a także warzywne sosy i dipy, zwłaszcza ljutenica – pikantna pasta z papryki i pomidorów.
Bułgaria słynie jednak nie tylko ze swych potraw, ale również wyśmienitych alkoholi. Królową bułgarskich trunków jest bezsprzecznie rakija – przypominająca nieco brandy, produkowana z winogron, niekiedy z domieszką brzoskwiń czy śliwek. Zwyczajowo pija się ją jako aperitif, a czasem także w porze obiadu – na pobudzenie trawienia. Bułgarzy znani są również jako znakomici winiarze, a ich tradycje sięgają starożytności. Nic więc dziwnego, że wino i winiarstwo doczekały się tu swojego święta – Trifon Zarezan, które odbywa się co roku w dniu 14 lutego.
Banica
Banica to tradycyjne bułgarskie danie w formie placka lub dużego ślimaka zrobione z ciasta kori (w kształcie przypominającego grecki spanakopita). Ciasto z mąki pszennej i oleju przekłada się białym serem i piecze się się w piecu. Przeważnie banica nadziewana jest serem sirene, ale popularnymi dodatkami są także szpinak oraz dynia (podobno z dynią jest właśnie najlepsza, bo jest wtedy robiona na słodko). Podaje się ją z bozą (napój ze sfermentowanej pszenicy), ayranem lub kefirem i często zajada na śniadanie. Najlepiej smakuje na ciepło, wyjęta prosto z pieca.
Sałatka grecka po bułgarsku – Sałatka szopska
Nazwa tej sałatki pochodzi od Szopów zamieszkujących górskie okolice stolicy Bułgarii – Sofii. Składa się z pokrojonych ogórków (czasami ze skórką, czasami bez), pomidorów, papryki i cebuli z dodatkiem słonego sera owczego sirene. Można ją spotkać także z dodatkiem oliwek, grillowanej lub marynowanej papryki. Raptem kilka składników, a tyle w nich smaku! Oczywiście wszystko dzięki wspaniałym, świeżym i bardzo dojrzałym warzywom, które mają niezrównaną ilość aromatów i głęboki smak. Sałatkę szopską często podaje się z rakiją.
Alternatywą dla sałatki szopskiej może być gruby plaster sera sirene posypany czubricą , suszoną papryką i polany oliwą. To bardzo fajna i szybka przekąska. Sama czubrica (lub czubryca) to popularna przyprawa w Bułgarii występująca w trzech wersjach:
• jako sam suszony cząber,
• czurbica zielona składa się obok cząbru z zielonej papryki, pietruszki, cebuli, soli, cukru, koperku, tymianku, lubczyku i kozieradki;
• czubrica czerwona zawiera sproszkowaną paprykę czerwoną (słodką i ostrą), rozmaryn, czosnek, sól, a opcjonalnie: cebulę, bazylię, suszone pomidory, tymianek.
Chłodnik tarator
Chłodnik z ogórków robiony na bazie popularnego kwaśnego mleka. Tutejsze kiselo mlyako smakuje jak kremowy jogurt i ma imponujące właściwości odżywcze, dzięki bakteriom lactobacillus bulgaricus. Chłodnik podawany jest obowiązkowo z koperkiem.
Kebabche
Kebapche są podobne do serbskich cevapcici i przygotowuje się je na grillu z wieprzowiny lub wołowiny. Te niepozorne podłużne kotleciki mają w sobie niebywale dużo smaku i dymnego, mięsnego aromatu.
Owoce morza
Jako kraj leżący nad dużym morzem Bułgaria może pochwalić się wspaniałymi rybami. W restauracjach spotkacie owoce morza grillowane, jak i smażone na głębokim tłuszczu. Znajdziecie tu małe rybki, które je się w całości, nieco większe, które zajada się bez głowy, jak i zupełnie duże serwowane w postaci fileta lub w całości. Gatunków jest cała masa od popularnego w tych rejonach okonia morskiego, pstrąga tęczowego, belony po kraby, małże, płastugi, makrele i flądry. Warto próbować i szukać nowych smaków.
Sacz
To tradycyjne danie z grilowanych warzyw i mięsa. Może być sacz warzywny, może z jednego lub kilku gatunków mięsa (np. z kurczaka lub z kurczaka i wieprzowiny). Przeważnie występuje z dodatkiem sera. Sacz jest obowiązkowo podawany na żeliwnym gorącym półmisku z drewnianymi uchwytami po obu stronach.

 

Biura podróży Dzień wylotu Oferty
wtorki  (od 06.06-05.09.2023) Czartery – Port Lotniczy Szczecin Goleniów (airport.com.pl)